Velký Javor

(Großer Arber)

 
Velký Javor ze SvatoboruNejvyšší a nejnavštěvovanější hora Bavorského lesa (Bayerischer Wald) a Šumavy (1457 m n. m.), vzdálená 3 km od Bavorské Rudy (7 km od Železné Rudy).

 
  Javor z PancířeNa nejvyšší hoře Šumavy je k dispozici několik sjezdových tratí všech obtížnostních kategorií, černé a červené sjezdovky mají homologaci FIS a jsou zde pořádány mezinárodní závody. Pro dopravu lyžařů slouží 6 vleků a 1 sedačková lanovka. Převážná část sjezdových tratí je pokryta sněžnými kanóny.

 
Velký Javor ze Samot na Železné RuděV blízkosti hlavního vrcholu jsou dvě kruhové věže (televizní vysílač, radarová a meteorologická stanice) a kaple sv. Bartoloměje. 
  Velký Javor na jařeTato skutečnost spolu s orientací sjezdovek na severovýchod až severozápad zaručuje dobré sněhové podmínky od prosince do dubna. Vleky jsou v provozu za dobrých sněhových podmínek denně 9 - 16 hod. 
Grosser Arber 1457 m.n.m.Z vrcholu lze za dobrého počasí spatřit rakouské Alpy. Pod svahy hory leží Velké a Malé Javorské jezero. Na východním svahu je celoročně v provozu sedačková lanovka . Velký Javor je rájem lyžařů. Naleznete zde sjezdařský areál Velký Javor.